little yucca organic kids

Seray Cengiz Sezer - Founder of Little Yucca

''Ne tükettiğinizi bilmek bilinçli yaşama giden yoldaki ilk adım.''

Seray Cengiz Sezer - founder of little yucca

Biraz kendinden bahseder misin?

Ben Seray, İstanbul’da doğup büyüdüm. İşletme lisans eğitimi artından Tasarıım Yönetimi ve Moda Yönetimi alanında sertifika eğitimleri tamamladım. 10 yılı aşkın süre marka yönetimi ve perakende alanlarında kurumsal şirketlerde çalıştım.

Şehir hayatındansa suya ve toprağa, profesyonel çalışmaktansa kendi işini kurmaya ve üretmeye meraklı biri oldum hep. 2016 yılından beri çocuklar için tasarım yapan ve sürdürülebilir üretimi kendine hedef almış Little Yucca markasının kurucusuyum. 

Little Yucca nasıl doğdu?

Sürdürülebilir tekstil çok uzun yıllardır ilgi alanımdı. Kendi işimi kurmaya karar verdiğimde bu alanda bir marka yaratmaya karar verdim. 2016 yılında kurumsal hayattan ayrılıp Little Yucca'yı kurdum ve 2017 yılında Little Yucca’nın sadece sertifikalı, %100 organik pamuk kumaşlardan üretilmiş ilk bebek koleksiyonu satışa çıktı. Başta 0-2 yaş olarak başlayan koleksiyonlarımız bu kış itibarı ile 9 yaşa kadar genişledi!

Mümkün olduğunca cinsiyet ayrımsız koleksiyonlar tasarlıyor ve renklerin çocuklara çok yakıştığını düşünüyorum. Koleksiyonların renk ve kalıp çalışmalarını biz yapıyoruz, kıyafetlerin üzerindeki desenler için ise ilüstratörlerle işbirlikleri yapıyoruz. Her bir Little Yucca ürününün etiketinde üzerindeki ilüstrasyonu kimin çizdiği yazıyor. Bu markanın en önemli farklılaşma noktalarından biri… Şu anda Türkiye ve yurtdışında yaklaşık 15 satış noktamız bulunuyor. Bunun dışında Fenerbahçe’de bir showroom / mağazamız ve kendi internet satış sitemiz de mevcut. 

Sürdürülebilirlik senin için ne anlama geliyor ve nasıl daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşıyorsun?

Sürdürülebilirlik için üretim süreçleri takip edilebilen, düşük adetlerde kontrollü bir şekilde üretilen ve bu üretim şekli sayesinde belirli bir kaliteye ulaşarak uzun süreli kullanım vadeden ürünleri tercih etmek olmazsa olmazım.

Little Yucca da bu üretim felsefesi ile üretiliyor. Ayrıca minimum atık oluşturmanın önemini de hepimiz artık öğrendik. Tekstil bu konuda maalesef en sıkıntılı sektörlerden. Butik bir marka olarak kumaşlarımızın en verimli şekilde kullanımı için büyük emek harcıyoruz. Kullanım sonrası başka çocuklara devredilebilecek kalitede bir üretim kalitesini hedefliyoruz. 

Kendi özel hayatımda da giyim alışveriş yaparken yerli ve butik üretim yapan markaları tercih ediyorum. Gıda alışverişimizde üretim süreçlerini takip edebildiğim çiftlikleri tercih etmeye özen gösteriyorum. 

Daha bilinçli ve sürdürülebilir bir yaşam için önerilerin neler?

Bilinçli ve sürdürülebilir yaşam için biraz çalışkan olmak gerekiyor bana sorarsanız. Kolaya kaçarak bu şekilde yaşamak imkansız. :)

Elimizin sıklıkla gittiği büyük alışveriş mağazaları ve platformlar yerine izini sürebildiğimiz, bize hikayelerini anlatan üreticileri ve platformları araştırıp bulmak, onları tercih etmek lazım. Ne tükettiğinizi bilmek bilinçli yaşama giden yoldaki ilk adım. Bunun için tükettiğiniz ürünün üreticisiyle etkileşimde olabilmek çok kıymetli. Bunu da ancak küçük üreticilerle yapabilirsiniz.

Atıksız yaşam belki daha zorlu bir hedef ama bilinçli atık oluşturmak çok mümkün. Temizlikte sentetik yerine pamuk sünger kullanmak, kıyafet alırken doğal elyaflardan üretildiğini kontrol etmek, şişe ve kavanozları farklı amaçlarla tekrar kullanmak, bitkisel bazlı temizlik malzemeleri tercih etmek kolay ve etkili yöntemler. 

Sana gezegenimizin güzelliğini hatırlatarak ilham veren insanlar veya yerler?

Bunu daha geçen hafta düşündüm. Çok klasik belki ama her yaz yaptığımız Ege seyahatlerimiz olur buna cevabım. Gezegenin güzelliğini hatırlamak için çok uzağa gitmeye gerek yok yani. :) Farklı köy ve kasabalarda bu güzelliğin yüceldiğini ya da yerle bir edildiğini görebiliyoruz. Bu da bana tercihlerimle ilgili yol gösterici oluyor. Denize ayrıca düşkünlüğüm var, yıllarca eşimle (ve hatta sonra çocuklarla da) yelkenli üzerinde tatil yaptık.

Doğa ile başbaşa kalmak benim için çok ilham verici. Kendilerine daha basit hayatlar kurgulayan insanları da çok ilham verici buluyorum ve sosyal medya üzerinden takip edip kendimi motive ediyorum:)

En sevdiğin bitki bazlı ev yapımı yemek nedir?

Yine klasik olacak ama en sevdiğim zeytinyağlı fasulye ya da sadece limon ve taze soğanla pişmiş zeytinyağlı enginar. :)

Son zamanlarda daha çok bitki bazlı beslenmek adına mutfağı çeşitlendirdik. Moda’da keşfettiğimiz müthiş bir baharat dükkanı sayesinde bol bol mercimek & nohut dahl yapıyorum. 

Şu an ne okuyorsun?

Latife Tekin - Sevgili Arsız Ölüm

Motton ne?

Hayat sen planlar yaparken başına gelenlerdir. 

LITTLE YUCCA

← Older Post Newer Post →