Selin Ölmez - Founder of Maira

Selin Ölmez - Founder of Maira

''%100 sürdürülebilir bir yaşam sürmek neredeyse imkansız olsa da bireysel adımların çok önemli olduğuna ve dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum.''

Selin Ölmez - founder of maira

Biraz kendinden bahseder misin?

1991 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun oldum. Üniversiteden sonra bir süre Amerika’da freelance tasarım işleri yaptıktan ve küçüklüğümden beri içerisinde bulunduğum aile işimiz sayesinde ticaret ile tanıştıktan sonra edindiğim deneyim ve bilgileri; hep hayalim olan minimal ve sürdürülebilir bir yaşam oluşturabilmeye katkı sağlayabileceğim bir marka kurma yolunda değerlendirmeye karar verdim.

Maira nasıl doğdu?

MAIRA’nın hikayesi 2018 yılının sonlarına dayanıyor. Bir tasarımcı olarak, herkesin hayatında olmazsa olmaz yer eden parçaları, kalitesi yüksek, aynı zamanda doğaya duyarlı, minimal bir estetikle yaratma hayali kurdum hep. 

MAIRA, Antik Yunan mitolojisinde Nereidler olarak bilinen, Nereusun kızları olan 50 su perisinden biri. Bu kız kardeşler doğanın, özellikle denizlerin ve okyanusların yardımcısı tanrıçalardır, ihtiyaç duyan denizcilere yardım etmekle görevlidirler. Biz de MAIRA Swimwear olarak denizlerden çıkan atıkları ürüne çevirerek insanlar ile tekrar suyla buluşmasına aracı oluyoruz.

Sürdürülebilirlik senin için ne anlama geliyor ve nasıl daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşıyorsun?

Sürdürülebilirlik benim için ilk önce bu evrende yalnız olmadığımız ve kaynaklarımızın sonsuz olmadığı bilincini gündelik hayatımıza taşıyabilmemiz ile başlıyor.

Azla çoğu başarabileceğimiz, doğada yarattığımız negatif etkiyi azaltabileceğimiz bir yaşam biçimi yaratmak mümkün ve biz de MAIRA olarak bunu gösterebilmek adına yola çıktık. 

Doğa konusunda uzun yıllardır yapmış olduğum araştırmalarımı, son 5 yıldır Türkiyede ve globalde plastik atık problemi ve bu problemin tekstil sektörü ile ilişkileri odağına çevirdim. Yüksek enerji tüketimi, çevre kirliliği, atık gibi alanlardaki araştırmalarımda edinmiş olduğum deneyimlerimin, sadece kuramsal bir düzlemde kalmaması için çözümün bir parçası olmaya karar verdim.

Farkındalık artırıcı sürdürülebilir bir yaşamın aktif bir parçası olmak ve insanlara da gündelik yaşamlarında bu kavramı benimsetmek istedim. Böylelikle bu yeni yaşama biçimine katkı sağlayabilmek adına bir sosyal girişim kurmaya karar verip sürdürülebilir bir moda markası kurdum. Bu anlamda proje üretmeye de devam ediyorum.

Gündelik hayatımda daha bilinçli yaşayabilmek adına tüketim alışkanlıklarımı oldukça değiştirdim. Alışveriş yaparken uzun yıllar kullanabileceğim parçalara yatırım yapmak, yerel markaları keşfedip destek olmak, tek kullanımlık ürünleri kullanmaktan kaçınmak, minimum atık oluşturmaya çalışmak, plastik tüketimini mümkün olduğunca azaltmak gibi hepimizin yapması gereken küçük ama etkisi büyük uygulamaları alışkanlık haline getirdim diyebilirim.

Daha bilinçli ve sürdürülebilir bir yaşam için önerilerin neler?

Minimalizmi hayatımızın her alanına taşımamız gerektiğini düşünüyorum. %100 sürdürülebilir bir yaşam sürmek neredeyse imkansız olsa da bireysel adımların çok önemli olduğuna ve dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum.

O nedenle bu tüketim çağına ayak uydurmamak ve hayatımızın her alanında doğayı merkeze alarak yaşamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu farkındalık insanın içine yerleşince alışkanlıklar da zamanla kendiliğinden değişiyor. 

Sana gezegenimizin güzelliğini hatırlatarak ilham veren insanlar veya yerler?

Akdenizde sualtını şnorkelle gezmek ve deniz kaplumbağaları.

Bu deneyimden aldığım ilham ve sualtına duyduğum hayranlık sürdürülebilir moda yolculuğuma okyanus atıkları ve mayo ile başlamamı sağladı diyebilirim.

En sevdiğin bitki bazlı ev yapımı yemek nedir?

Zeytinyağlı pırasa!

Şu an ne okuyorsun?

Outliers (Çizginin Dışındakiler) - Malcolm Gladwell

Motton ne?

Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda yenik düşmen bile zafer sayılır.

← Older Post Newer Post →