Büşra Nazlı Erten - Founder of Zeero

Büşra Nazlı Erten - Founder of Zeero

''Yaşamı anlamlı kılmak bizim elimizde ve anlamlı bir yaşam her zorluğa rağmen çok güzel!''

Biraz kendinden bahseder misin?

İzmit'te doğdum. Liseden sonra üniversite ile birlikte İstanbul'da yaşamaya başladım. Boğaziçi Üniversitesi'nde kimya mühendisliği okudum. Ardından uluslarası bir ilaç firmasında çalışmaya, paralelinde de işletme yüksek lisansı yapmaya başladım. Yaklaşık 10 yıl kadar tedarik zinciri ve dijital projeler üzerine çalıştım. Fen lisesi, ardından mühendislik eğitimi, ardından işletme masterı ve kurumsal firmalarda çalışmak derken kendimi tanımaya çok fırsatım olmamıştı. Şimdi geriye baktığımda, genelde kariyer odaklı bir zaman dilimi geçirmiş olduğumu görüyorum. 

ZEERO nasıl doğdu?

Sanırım 2017 yılında yoga ile ve çok değerli bir kaç yoga öğretmeni ile tanışmam kendimi tanımaya başlamama ve hayatı farklı açılardan görmeme vesile oldu. Son yıllarda, yaptığım işi ve neden yaptığımı sorgulamaya başlamıştım.

Toplumsal fayda adına, şimdiye kadarki birikimlerimi de kullanarak bir şeyler yapmak istediğime karar verdim. 2021 yılında iş hayatından ayrıldım ve Zeero'yu kurdum.    

Sürdürülebilirlik senin için ne anlama geliyor ve nasıl daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşıyorsun?

Bundan 10 yıl sonra da, 30 yıl sonra da "yaşanabilir" bir dünyada olmak istiyorum. Çocuğum için ve sonraki nesiller için de en azından şu anki standartların korunabileceği bir dünya istiyorum. Kendi adıma en bariz değişiklik tüketimi azaltmak oldu. Tüketim artık benim için oldukça farklı bir anlam taşımaya başladı. Yaptığım her satın almayı çok daha bilinçli yapıyorum.

Gerçekten ihtiyacım var mı sorusunu her defasında soruyorum. Sepete atıp tekrar rafa koyduğum o kadar çok şey oluyor ki... Artık daha azalmaya başladı tabii, çünkü daha elime alma aşamasına geçmeden o satın alma fikrini oluşturmamış oluyorum.

Tabi ki bunun yanında az ve sürdürülebilir ambalaj içeren ürünleri tercih etmek, çoğunlukla organik ve yerel üretim yapan yerlerden gıda temin etmek, kompost yapmak gibi bir çok güzel alışkanlık hayatıma girdi.

Daha bilinçli ve sürdürülebilir bir yaşam için önerilerin neler?

Kesinlikle daha az tüketmek ilk söyleyeceğim şey olurdu. Tüketici ürünleri satan bir markanın sahibi olarak bunu söylemem garip gelebilir ancak Zeero'nun vizyonuyla çok örtüşen bir şey az tüketmek.  

Sana gezegenimizin güzelliğini hatırlatarak ilham veren insanlar veya yerler?

Sanırım kızım şu an o ilhamı en çok aldığım kişi. Çünkü kızımla birlikte içimdeki sevgi inanılmaz arttı. Sadece ona karşı değil, her şeye, herkese karşı!

En sevdiğin bitki bazlı ev yapımı yemek nedir?

Mücver! 

Şu an ne okuyorsun?

Eşyanın Tabiatı - Mark Miodownik

Motton ne?
Yaşamı anlamlı kılmak bizim elimizde ve anlamlı bir yaşam her zorluğa rağmen çok güzel!

← Older Post Newer Post →